4
10min
poziomtrudności

Sezam to jedno z najstarszych uprawianych ziaren na Ziemi. Pierwsze wzmianki pochodzą z Babilonu, gdzie ze względu na swoje walory został nazwany „przyprawą bogów”. Wedle legendy aryjskiej bogowie, którzy spotykali się, by stworzyć świat pili wino z nasion sezamu. Badania archeologiczne potwierdzają jakoby sezam uprawiany był w dolinie Indusu między rokiem 2250 – 1750 p.n.e. Do tej pory sezam w legendach hinduskich jest symbolem nieśmiertelności.
I chyba nie ma co się temu dziwić, bowiem jest jednym z najbogatszych źródeł wapnia, w 100g zawiera go aż 1160 mg. By zobrazować Wam jak dużo to jest porównam to do mleka, które ma tego składnika tylko 116 mg/ 100g oraz jaja kurzego które ma 65 mg/100g. Dodatkowo zaciekawi Was pewnie fakt, że sery posiadają go między 250 a 850 mg/ 100g. Co więcej sezam i wapń w nim zawarty jest łatwo przyswajalnym i naturalnym dla naszego przewodu pokarmowego składnikiem diety.
Fitosterole zawarte w nasionach sezamu obniżają poziom cholesterolu, chroniąc serce i zapobiegając chorobom prostaty.
Według medycyny chińskiej sezam należy do żywiołu Ziemi ( smak słodki) i wspiera  żołądek, trzustkę i śledzionę.
Chyba nie muszę Was bardziej przekonywać by sięgać po te małe cudowne ziarenka,co?
Dziś mam dla Was banalny przepis na domowe, błyskawiczne mleko sezamowe. Smakuje trochę jak chałwa i jest naprawdę przepyszne! Idealnie smakuje samo, ale stanowi też świetny dodatek do naleśników, ciast czy owsianek.
Samo zdrowie 🙂

 

 

Składniki:


  • 1 szklanka sezamu
  • 5 szklanek wody filtrowanej
  • szczypta soli himalajskiej

 

 

Przygotowanie:


Ziarna sezamu płuczemy na gęstym sitku, przekładamy do blendera, zalewamy wodą i dodajemy sól. Miksujemy przez 2-4 minut, po czym przecedzamy przez gazę.
Mleko możecie przygotować też w wyciskarce do soków. Opłukane ziarna przekładacie do wlotu wyciskarki po łyżce i zalewacie wodą stopniowa. Czynność powtarzamy do wykończenia składników. Takie mleko nie wymaga przecierania przez gazę.

#nabiał #fit #sezam #chałwa #wegański nabiał #mleko sezamowe #mleko domowe #wegańskie mleko