Kalifornia jest mocno zróżnicowana, jednak nie znajdziecie tutaj wiele starych czy cieszących się plakietką ” nawiedzonych” budynków. Na szczęście jeśli mieszkacie lub planujecie odwiedzić San Jose znajdziecie jedną perełkę. Winchester House to jeden z najbardziej nawiedzonych i okrytych tajemnicą domów w całej Kalifornii, a niektórzy twierdzą, że i w całych Stanach Zjednoczonych. Mieści się w sercu San Jose, tuż koło drogiej i lubianej dzielnicy Santana Row, na której znajdziecie przytulne ( i dość drogie) restauracje oraz markowe butiki.

Zagadka

Nikt tak naprawdę nie wie dlaczego Lady Winchester Sara, postanowiła wybudować ponad 100 pokoi, z których w większości nie ma wyjścia lub wejścia. Plotki głoszą, że po śmierci męża i stracie jedynego dziecka dostała załamania nerwowego. Szukając pocieszenia udała się do wróżki, która ostrzegła ją, że duchy zabitych z broni jej męża chcą zemsty i jedynym sposobem by uniknąć kary jest zmylenie zjaw licznymi pomieszczeniami.  Bogata wdowa postanowiła zostawić swój dom w New Heaven w Connecticut i przenieść się do San Jose w Kalifornii. Zakupiła dom z 8 sypialniami i zaczęła największą w historii rozbudowę. Dysponując olbrzymią gotówką mogła sobie pozwolić na wybudowanie wielkiej rezydencji, w której większość pomieszczeń nie nadawała się do użytku. Nie mają rodziny bardzo dbała o swoich pracowników, płacąc im 3-krotność średniej pensji panującej w tamtych czasach i traktując im jak rodzinę. Dzięki temu zyskała lojalnych i oddanych pracowników.
Sara zmarła 5 września 1922 pozostawiając po sobie rezydencje liczącą 160 pokoi i 2000 drzwi.
Winchester House jest prawdopodobnie jedną z najbardziej zagadkowych budowli na świecie.

 

Zwiedzanie

Winchester House został otwarty dla zwiedzających 30 czerwca 1923 roku, czyli niecały rok po śmierci Sary. Od tamtej pory rezydencje odwiedziło ponad 12 milionów turystów. Obecnie cena bilet to koszt 50$ jeśli zdecydujecie się na obydwie wycieczki, które osobiście bardzo polecam. Druga jest nawet bardziej interesująca, bowiem schodzimy do piwnic w których jeśli macie szczęście naprawdę można wyczuć obecność ducha. Ducha, który do samego końca został z Sarą i którego śmierć nigdy nie została potwierdzona. Miejscowi jednak twierdzili, że nigdy nie opuścił by Lady Winchester i że jego duch jest wciąż w budynku.

 

 

#winchesterhouse #kalifornia #sanjose

kategoria: #Podróże
 12 lutego, 2019